Meloni: Elon Musk nem jelent veszélyt a demokráciára, Soros György igen
Nyilvánosan is védelmébe vette Elon Muskot az olasz miniszterelnök.
Nemcsak a túlzott szerencsejáték ártalmas, de a történelmi tapasztalat szerint az is, ha a politika a jogot a szolgálóleányának tekinti.
„A kockát a kétharmados parlamenti többség elvetette, és a napokban a köztársasági elnök is aláírta törvényt, nem emelt alkotmányossági vétót. Persze Caesar sem a Rubicon átlépésével halt politikai halált, hiszen ezt követően is számos diadalt ült meg a szenátus és a római nép által ünnepelve. Az új szabályozás a szerencsejáték-szervezésért felelős miniszter hatáskörébe olyan új jogosítványokat helyez, amelyek lehetővé teszik számára, hogy koncessziós szerződés, illetve pályázat kiírása nélkül biztosítson szerencsejáték-szervezési jogot »megbízható« magánszervezeteknek. Mivel a megbízhatóság – a trafikpályázatokkal szemben – ebben az esetben legalább tízéves korábbi működéshez kötött, az új szabályozás a régi piaci szereplőket betonozza be.
Az új szabályozás – ahogy fent említettem – azonban ennél sokkal több problémát vet fel. A jogtudomány képviselői között konszenzus van abban a kérdésben, hogy a meghívásos vagy pályázat kiírása nélkül megkötendő szerződések piacának megnyitása nem más, mint egy jelentős korrupciós kockázat. A szabad belátáson (diszkréción) alapuló döntések legitimitását – okkal – kérdőjelezik meg, hiszen nincsen olyan előre látható és nyilvános mérce, amellyel mérni lehetne egy közhatalmi döntés jogszerűségét, elméleti helyességét és jogállami alkotmányosságát.
Az Európai Bíróság gyakorlata alapján – a jogállami megfontolások mellett – azért kétséges a szabályozás európai jognak való megfelelése, mert a tízéves megbízhatósági szabály értelemszerűen elsősorban az uniós piacnyitást megelőző időkben már működő olyan magánfeleknek biztosít kedvezményszabályt egy állami monopóliumban, akik tulajdonosai elsősorban magyarok, nem pedig az unió egyéb országában honos szerencsejáték-szervezők.